بخشنامه استعماری

  • نویسنده admin
  • ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  • ۱,۱۱۴ نفر
بخشنامه استعماری

بخشنامه استعماری
 
اعطای مسئولیت تجهیزات پزشکی بیمارستان ها به داروسازان حاشیه ساز شده است.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، موضوع اعطای حق مسئولیت فنی تجهیزات پزشکی بیمارستان ها به داروسازان، این روزها حواشی بسیاری داشته و با انتقاد متخصصان تجهیزات پزشکی رو به رو شده است، موضوعی که از چند وقت پیش هدف قرار گرفته بود و در نهایت پیش نویس نوشته شده به امضای وزیر بهداشت رسید و به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد.

به اعتقاد کارشناسان و متخصصان تجهیزات پزشکی برخی به دنبال منافع اقتصادی در تلاش هستند تا با حذف مهندسان پزشکی داروسازان را بر سر مسند بنشانند و این مسئله می تواند عواقب بسیاری به دنبال داشته باشد چرا که تجهیزات پزشکی با سلامت و جان مردم سر و کار دارد و این مهندسان پزشکی هستند که توانایی مدیریت ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان دستگاه های سرمایه ای تجهیزات پزشکی را در مراکز درمانی کشور دارند.

مسلمی ضمن انتقاد نسبت به اعطای مسئولیت تجهیزات پزشکی بیمارستان ها به داروسازان در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: باید توجه داشت که در امور فنی و تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی هیچ رشته ای به جز مهندسی پزشکی صلاحیت کافی ندارد، به خصوص داروسازان که اصلا هیچ شناخت علمی و مهارتی در این ارتباط ندارند و حتی ۲ واحد درسی تجهیزات پزشکی در طول تحصیل خود نمی گذرانند.

مسلمی اعطای مسئولیت تجهیزات پزشکی بیمارستان ها را مرتبط با شکست های وزارت بهداشت در حمایت از داروسازان دانست و گفت: به نظر می رسد، معامله ای اتفاق افتاده و وزارت بهداشت چون نمی تواند مشکل داروسازها را حل کند؛ اخیرا دیوان عدالت اداری دریافت تعرفه خدمات دارویی را لغو کرده و بر اساس مصوبه شورای مقرارت وزارت اقتصاد تاسیس داروخانه دیگر مدل های مورد تایید انجمن های داروسازان را نخواهد داشت و وزارت بهداشت چون توان حل این مشکلات داروسازان را ندارد دست به اقدامات این چنینی می زند.

عواقب اعطای مسئولیت تجهیزان پزشکی بیمارستان ها به داروسازان
رئیس انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی با اشاره به عواقب اعطای مسئولیت تجهیزان پزشکی بیمارستان ها به داروسازان گفت: باید توجه داشت که در دوران تحریم بودیم عمده بار تامین تجیهزات پزشکی و نظارت بر مصرف، تایید کیفیت و جلوگیری از ورود محصولات تقلبی و قاچاق بر عهده مهندسان پزشکی به عنوان مسئول فنی تجهیزات پزشکی بیمارستان ها بود.

او ادامه داد: اگر این بخشنامه اجرایی شود، داروسازی که هیچ سواد و تخصصی در حوزه فنی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی ندارد، بیمارستان را با چالش هایی رو به رو خواهد کرد، حالا وزارت بهداشت نه تنها بر اساس استاندارد جهانی کارشناس تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها جذب نمی کند، بلکه مسئولیت فنی را هم از مهندسان پزشکی سلب کرده است.

سوختن زن باردار نتیجه ورود داروسازان به تجهیزات پزشکی
او با اشاره به برخی عواقب ورود داروسازان به حوزه تجهیزات پزشکی اظهار کرد: استفاده از ابزار غیراستاندارد می تواند سلامت بیمار را به خطر بیندازد و حتی به قیمت جان او تمام شود. به عنوان مثال به دلیل مدیریت غلط در تهران خانم بارداری به جای کپسول اکسیژن گاز استنشاق کرد و دچار سوختگی شدید شد.

مسلمی گفت: انفجار کپسول اکسیژن در یکی از مراکز درمانی از مواردی است که نتیجه ورود افراد فاقد صلاحیت به حوزه تجهیزات پزشکی است.

کاشت هزاران ایمپلنت تقلبی در بدن بیماران
رئیس انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی با تاکید بر اینکه حوزه تجهیزات پزشکی با جان بیماران در ارتباط است، گفت: تجهیزات پزشکی ابزاری هستند که در بدن بیمار کار گذاشته می شوند به عنوان مثال یک ایمپلنت ارتوپدی در زانوی بیمار کار گذاشته می شود و فرد یک عمر با آن زندگی می کند در صورتی که دارو به این گونه نیست.

مسلمی بیان کرد: نزدیک به ۵۰ هزار تجهیزات پزشکی کاشتنی داریم که بیمار یک عمر با آن ها زندگی می کند و صحت و عملکرد این محصولات را تنها یک فرد با صلاحیت باید تایید کند و شاهد ان بودیم با ورود افراد فاقد صلاحیت در اصفهان چند هزار ایمپلنت تقلبی در بدن بیماران کاشته شده بود.

بخشنامه ای که امید فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی را ناامید می کند
رئیس انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی با بیان اینکه ما ۲۰ هزار فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی داریم، گفت: بخشنامه های این چنین موجی از ناامیدی در بین مهندسان پزشکی ایجاد کرده است چرا که بسیاری از فارغ التحصیلان جوان امید بسته اند در قالب مسئول فنی و تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها فعالیت کنند و حالا قرار است مسئول فنی تجهیزات و ملزومات پزشکی یک داروساز باشد.

او اظهار کرد: پس از انتشار این بخشنامه مهندسان پزشکی دلسرد شده اند چرا که از این پس دیگر مسئولیتی کار با آنها نیست و داروسازان عهده دار مسئولیت خواهند بود، که این مسئله عواقب جدی برای سلامت مردم به دنبال خواهد داشت و وزارت بهداشت باید تبعات آن را به عهده بگیرد.

بخشنامه وزیر خلاف آئین نامه تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت
مسلمی با اشاره به عواقب حذف مهندسان پزشکی از مسئولیت تجهیزات پزشکی بیمارستان ها گفت: بخشنامه مذکوریک بعد حقوقی و یک بعد فنی دارد، وزارت بهداشت آیین نامه تجهیزات پزشکی کشور را سال ۸۶ برای اولین بار تدوین کرد وایین نامه از سوی وزیر وقت بهداشت ابلاغ شد، این آیین نامه دو بار سه بار تا حالا ویرایش شده و آخرین بار سال ۹۷ وزیر وقت بهداشت آیین نامه اصلاحی را ابلاغ کرد.

او افزود: ما هیچ سند مرجعی بالاتر از آیین نامه ابلاغی در حوزه تجهیزات نداریم و بخشنامه ای که اکنون وزیر محترم بهداشت ابلاغ کرده اند، خلاف آیین نامه تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت است و اجرای این بخشنامه از نظر حقوقی مشکل دارد چرا که بر اساس این آئین نامه از نظر فنی و حقوقی فقط یک مهندسی پزشکی با دو سال سابقه کار مرتبط و دو سال دوره های آموزشی در این ارتباط می تواند مسئول فنی تجهیزات پزشکی در بیمارستان باشد.

مسلمی ادامه داد: این بخشنامه اصلا هیچ توجهی به این مسائل قانونی نکرده و به نظر می رسد افرادی هم که بخشنامه را تنظیم کرده اند هیچ اشراف قانونی به موضوع نداشتند.

دود بخشنامه وزارت بهداشت به چشم شرکت های دانش بنیان می رود
مسلمی با بیان اینکه بخشنامه اعطای مسئولیت تجهیزات پزشکی بیمارستان ها شرکت های دانش بنیان را هم دچار مشکل خواهد کرد، گفت: این تصمیم درعرصه شرکت های دانش بنیان، بحث خلاقیت و نوآوری و تولید تجهیزات پزشکی نیز چالش هایی را به وجود می آورد، چرا که دلگرمی تولیدکنندگان به خصوص شرکت های نوپا، جوانان خلاق و نخبه کشور این است که ایده های آنها و تولیداتشان در بیمارستان ها زیر نظر مهندسین پزشکی در آزمایش های بالینی مورد استفاده قرار گیرد.

او تاکید کرد: در واقع مهندسان پزشکی در بیمارستان ها پشتوانه فنی و تخصصی شرکت های دانش بنیان تجهیزات پزشکی هستند و حالا که وزارت بهداشت تصمیم دارد یک داروساز را به عنوان مسئول فنی تجهیزات پزشکی منصوب کند قطعا موج ناامیدی وچالش در روند تولید گرفتار شرکت های دانش بنیان خواهد شد.

درخواست بی نتیجه مسئول تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت
این بخشنامه در حالی ابلاغ شده است که مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو پیش از این در زمانی که پیشنویس تعیین مسئولیت فنی داروسازان نوشته شده بود، در نامه ای به وزیر بهداشت خواستار توجه به مهندسان پزشکی در این حوزه شده بود.

صفوی در این نامه نوشت: با توجه به گستردگی بالا و تنوع انواع تجهیزات و ملزومات پزشکی که بالغ بر ۲۸۰ هزار ردیف IRC میباشد، سطح بالای فناوری و پیچیدگی تخصصی ملزومات پزشکی در گروههای تخصصی مختلف، تعدد شرکتهای تولید کننده و تامین کننده، سطح کیفی و استانداردهای متفاوت وسایل پزشکی و ضرورت توجه کافی به کاربری مناسب در نظر گرفته شده وسیله پزشکی، ایمنی، اثربخشی، نگهداشت تجهیزات سرمایه ای و الزامات مصرف بهینه ملزومات پزشکی، نقش موثر و بسزای مهندسان پزشکی حتی بدون پرداخت مزایا و پرداخت حق فنی در نظر گرفته شده در برخی مراکز به اثبات رسیده است.

او افزود: با توجه به مغایرت بین محتوای دروس رشته داروسازی و گستره وسیع تجهیزات و ملزومات پزشکی و از آنجایی که مفاد و محتوای دروس تخصصی در رشته مهندسی پزشکی در مقاطع مختلف، به تفصیل به آموزش همه جانبه کلیه موارد مرتبط با تجهیزات پزشکی میپ ردازد، تصدی این پست توسط مهندسین پزشکی امری منطقی بوده و می تواند حافظ منافع ملی باشد.

ادامه داد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و ضرورت تداوم خدمات ارزنده و اثر بخش کارشناسان تجهیزات پزشکی در حوزه تخصصی خود و ارتقاء امور تجهیزات و ملزومات پزشکی در مراکز درمانی سراسر کشور، خواهشمند است دستور فرمایید در کلیه ضوابط، دستور العملها، مکاتبات و بخش نامه های مرتبط، نقش مهندسین پزشکی به عنوان متولی اصلی حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی لحاظ شده و از ایجاد تداخل و یا تدوین روالهای ناهماهنگ با سیاستهای حاکم بر مدیریت امور تجهیزات و ملزومات پزشکی اجتناب شود.

مهندسان پزشکی بازوی وزارت بهداشت در بیمارستان ها
این بخشنامه در حالی ابلاغ شده است که به نظر می رسد درخواست مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو بی نتیجه بوده است.

صفوی مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گفت: مهندسان پزشکی که مسئولیت فنی تجهیزات پزشکی بیمارستان ها را به عهده دارند، بازوهای وزارت بهداشت در بیمارستان ها محسوب می شوند و علاوه بر دانش،صلاحیت و تجربه کافی فعالیت در این حوزه را دارند و باید از آنها به بهترین نحوه استفاده کرد.

مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: پیش از اجرای طرح تحول سلامت نظام شفافی در تجهیزات پزشکی بیمارستانی نداشتیم و پس از اجرای این طرح، در دانشگاه ها و مراکز درمانی مهندسان پزشکی انتخاب شدند تا دستورالعمل های وزارت بهداشت را در این حوزه در بیمارستان ها اجرایی کنند. در این زمینه، دوره هایی در اداره کل تجهیزات پزشکی برای آموزش مسئولان فنی بیمارستان ها که مهندسان پزشکی هستند، به طور مستمر برگزار کردیم و می کنیم.

مهندسان پزشکی منتظر پیوست بخشنامه باشند
مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با اشاره به پیوست بخشنامه مسئولیت فنی تجهیزات پزشکی گفت: بخشنامه مورد بحث و چالش های موجود خدمت وزیر مطرح شده است و همه دوستان به اتفاق معتقد هستند که بخشنامه باید شفاف تر شود تا سوء تفاهم رخ داده درباره اینکه نیاز به مهندسان پزشکی به عنوان بازوهای اجرایی وجود ندارد، برطرف شود و مقرر شده است تا پیوستی برای آن مطرح شود.

پیش نویس این ابلاغیه که مورد اعتراض مهندسان پزشکی است، در معاونت درمان تدوین شده بود و قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت هم معتقد است که این بخشنامه به معنای دخالت داروسازان در کار متخصصان تجهیزات پزشکی نیست و پیوستی برای این ابلاغیه در حال تدوین است.

جان بابایی با اشاره به دستورالعمل ابلاغی درباره اعطای مسئولیت فنی تجهیزات پزشکی به داروسازان گفت: این دستورالعمل دارای یک پیوست است و بر اساس آن اقلام تقسیم بندی شده و یک سری اقلام داروخانه ای هستند که در حیطه کاری داروسازان قرار خواهد گرفت و اقلام تجهیزات پزشکی نیز در حوزه متخصصان تجهیزات پزشکی خواهد بود.

وی با بیان اینکه پیوست این دستورالعمل به زودی منتشر خواهد شد، گفت: این پیوست آماده است و اقلام نیز باید مشخص شوند، به عقیده وزیر بهداشت دارو و تجهیزات پزشکی در زمان مصرف نیز باید دارای اصالت مشخص باشند و اقلام تاریخ مصرف گذشته به دست بیمار نرسد.

سرانجام مسئولیت فنی تجهیزات پزشکی بیمارستان ها چه خواهد شد؟
معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: این بخشنامه به معنای کنار گذاشتن گروه خاصی نیست و بلکه به معنای مشخص شدن دقیق حیطه فعالیت افراد است.

حالا باید منتظر ماند و دید که سرانجام پس ازابلاغ پیوست، تقسیم وظایف درستی صورت خواهدگرفت ؟ هر چند در بخشنامه ابلاغی به صراحت مطرح شده که داروسازان مسئولیت تجهیزات پزشکی را به عهده دارند و این سوال مطرح می شود که چرا از ابتدا در بخشنامه مهندسان پزشکی به طور کامل حذف شده اند و باید در یک پیوست مسئولیت انها مشخص شوند و بلاخره مسئل فنی تجهیزات پزشکی بیمارستان ها داروسازان خواهند بود یا مهندسان پزشکی.


نظرات

نظر دهید...