ام آر آی

  • نویسنده admin
  • ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  • ۱,۱۶۳ نفر

 

Image result for عکس دستگاه ام ار ای

موضوع مقاله:ام آر آی

استاد راهنما:مهندس گیلبرت لازار

دانشجو:علی الهی منش

 

ام آر آی چیست؟

ام آر آی از واژه انگلیسی MRI و مخفف واژه Magnetic Resonance Imageing است که یکی از روش های جدید تصویربرداری از بافت های بدن می باشد که مشکلات تصویربرداری با اشعه ایکس را نداشته و بسیار ایمن تر است.

نحوه کارکردن ام آر آی

ام آر آی، از یک میدان بسیار قوی مغناطیسی برای تصویربرداری از بافت های انسان استفاده می کند. اساس کار دستگاه بر مبنای حرکت های چرخشی (اسپینی) اتم های هیدروژن موجود در بدن ایجاد می شود.


    MRI تومور مغزی
    MRI تومور مغزی

تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی تولید شده توسط رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و بافت ها در بدن شما استفاده می کند.بیشتر دستگاه های MRI آهنرباهای بزرگ و لوله ای شکل دارند. هنگامی که شما در داخل یک دستگاه MRI قرار دارید ، میدان مغناطیسی به طور موقت مولکول های آب را در بدن شما ترسیم می کند. امواج رادیویی باعث می شوند این اتمهای تراز شده سیگنال های ضعیفی تولید کنند ، که برای ایجاد تصاویر MRI مقطعی استفاده می شود - مانند برش هایی در یک نان نان.دستگاه MRI همچنین می تواند تصاویر سه بعدی تولید کند که از زوایای مختلف قابل مشاهده است.
چرا تمام شد:
MRI یک روش غیر تهاجمی است که پزشکتان بتواند اندام ، بافت ها و سیستم اسکلتی شما را معاینه کند. این تصاویر با وضوح بالا از قسمت داخلی بدن تولید می کند که به تشخیص انواع مشکلات کمک می کند

MRIمغز و نخاع

MRI بیشترین آزمایش تصویربرداری از مغز و نخاع است. اغلب برای کمک به تشخیص انجام می شود:

    آنوریسم عروق مغزی
    اختلالات چشم و گوش داخلی
    مولتیپل اسکلروزیس
    اختلالات نخاع
    سکته مغزی
    تومورها
    آسیب مغزی در اثر ضربه

یک نوع خاص از MRI ​​، MRI عملکردی مغز (fMRI) است. این تصاویر از جریان خون به مناطق خاصی از مغز تولید می کند. می توان از آن برای بررسی آناتومی مغز و تعیین اینکه کدام قسمت از مغز عملکردهای مهم را بر عهده دارد استفاده می شود.این امر به شناسایی مناطق مهم زبان و کنترل حرکت در مغز افرادی که برای جراحی مغز در نظر گرفته می شوند کمک می کند. MRI عملکردی همچنین می تواند برای ارزیابی آسیب ناشی از آسیب دیدگی سر یا از اختلالات نظیر بیماری آلزایمر استفاده شود.
MRI قلب و عروق خونی

MRI که روی قلب یا رگ های خونی تمرکز دارد ، می تواند ارزیابی کند:

    اندازه و عملکرد اتاق های قلب
    ضخامت و حرکت دیواره های قلب
    میزان خسارت ناشی از حمله قلبی یا بیماری قلبی
    مشکلات ساختاری در آئورت مانند آنوریسم ها یا شکاف ها
    التهاب یا انسداد در رگهای خونی

MRI ارگان های داخلی دیگر:

MRI می تواند تومورها یا ناهنجاری های بسیاری از ارگان های بدن از جمله موارد زیر را بررسی کند:

    مجاری کبد و صفرا
    کلیه ها
    طحال
    لوزالمعده
    رحم
    تخمدان ها
    پروستات

MRI استخوانها و مفاصل:

MRI می تواند به ارزیابی شما کمک کند:

    ناهنجاری های مفصل ناشی از صدمات آسیب زا یا تکراری مانند غضروف پاره شده یا رباط ها
    ناهنجاری های دیسک در ستون فقرات
    عفونتهای استخوانی
    تومورهای استخوانها و بافتهای نرم

ام آر آی سینه:

MRI را می توان با استفاده از ماموگرافی برای تشخیص سرطان پستان ، به ویژه در زنانی که دارای بافت متراکم پستان هستند یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند ، استفاده کرد.

از آنجا که MRI از آهنرباهای قدرتمند استفاده می کند ، وجود فلز در بدن شما در صورت جذب آهنربا می تواند یک خطر ایمنی باشد. حتی اگر آهنربا جذب نشود ، اشیاء فلزی می توانند تصویر MRI را تحریف کنند. قبل از MRI ​​، احتمالاً پرسشنامه ای را تکمیل می کنید که شامل دستگاه های فلزی یا الکترونیکی در بدن شماست.

مگر اینکه دستگاه شما به عنوان MRI ایمن باشد ، ممکن است شما نتوانید MRI داشته باشید. دستگاه ها عبارتند از:

    پروتزهای مفصل فلزی
    دریچه های قلبی مصنوعی
    ضعف کننده قلب قابل کاشت
    پمپ های تزریق دارو کاشته شده است
    محرک های عصبی کاشته شده
    یک ضربان ساز
    گیره های فلزی
    پین های فلزی ، پیچ ها ، صفحات ، استنت ها یا اجزای جراحی
    کاشت حلزون
    یک گلوله ، گلدان یا هر نوع قطعه فلزی دیگر
    وسیله داخل رحمی

اگر خال کوبی دارید یا آرایش دائمی دارید ، از پزشک خود بپرسید که آیا آنها می توانند MRI شما را تحت تأثیر قرار دهند. برخی از جوهرهای تیره حاوی فلز هستند.

قبل از برنامه ریزی MRI ، اگر فکر می کنید باردار هستید ، به پزشک خود بگویید. اثرات میدان مغناطیسی روی جنین به خوبی درک نشده است. پزشک شما ممکن است یک معاینه جایگزین یا به تعویق انداختن MRI را توصیه کند. همچنین در صورت شیردهی به پزشک خود بگویید ، به خصوص اگر در طول عمل از مواد حاجب استفاده می کنید.بحث در مورد مشکلات کلیه یا کبد با پزشک و تکنسین نیز حائز اهمیت است زیرا ممکن است مشکلات این اندام ها استفاده از مواد حاجب تزریق شده را هنگام اسکن شما محدود کند.
چگونه آماده می کنید
قبل از امتحان MRI ، به طور معمول غذا بخورید و همچنان داروهای معمول خود را مصرف کنید ، مگر اینکه دستور دیگری داده شود. به طور معمول از شما خواسته می شود كه لباس خود را تغییر دهید و مواردی را كه ممكن است بر تصویربرداری مغناطیسی تأثیر بگذارد ، حذف كنید ، مانند:

    جواهر سازی
    سشوار
    عینک
    ساعت
    کلاه گیس ها
    پروتزها
    سمعک
    زیر سینه بند
    لوازم آرایشی که حاوی ذرات فلزی هستند


دستگاه MRI مانند یک لوله باریک بلند است که هر دو انتهای آن باز است. شما روی یک میز متحرك قرار دارید كه به داخل لوله باز می شود. یک تکنسین شما را از اتاق دیگری رصد می کند.

یک تکنسین شما را از اتاق دیگری رصد می کند. می توانید با میکروفون با شخص صحبت کنید.

اگر ترس از فضای بسته (کلاستروفوبیا) دارید ، ممکن است دارویی به شما کمک کند تا احساس خواب آلودگی و اضطراب کمتری داشته باشید. بیشتر افراد بدون مشکل امتحان می گیرند.

دستگاه MRI یک میدان مغناطیسی قوی در اطراف شما ایجاد می کند و امواج رادیویی به بدن شما هدایت می شوند. این روش بدون درد است. شما میدان مغناطیسی یا امواج رادیویی را حس نمی کنید ، و هیچ قسمت متحرک در اطراف شما وجود ندارد.

در حین اسکن MRI ، قسمت داخلی آهنربا صدای ضربه زدن مکرر ، پرتاب صدا و سایر صداها را ایجاد می کند. ممکن است به شما گوشهای گوش داده شود یا موسیقی بازی کنید تا بتواند سر و صدایی را مسدود کند.

در بعضی موارد ، ماده حاجب ، معمولاً گادولینیوم ، از طریق خط داخل وریدی (IV) به رگ در دست یا بازوی شما تزریق می شود. مواد کنتراست جزئیات خاصی را تقویت می کند. گادولینیوم به ندرت باعث ایجاد واکنشهای آلرژیک می شود.

MRI می تواند در هر جایی از 15 دقیقه تا بیش از یک ساعت ادامه یابد. شما باید همچنان نگه دارید زیرا حرکت می تواند تصاویر حاصل را تاری کند.

در طول MRI عملکردی ، از شما خواسته می شود تعدادی کار کوچک انجام دهید - مانند ضربه زدن به انگشت شست خود را روی انگشتان خود ، مالش یک بلوک از کاغذ چاپ یا پاسخ دادن به سؤالات ساده. این کمک می کند تا بخش هایی از مغز شما که کنترل این اقدامات را نشان می دهند ، مشخص شود.
بعد از تست

اگر آرام نشده باشید ، می توانید بلافاصله بعد از اسکن فعالیتهای معمول خود را از سر بگیرید.

نتایج:


پزشک ویژه ای که برای تفسیر MRI (رادیولوژیست) آموزش دیده است ، تصاویر مربوط به اسکن شما را تجزیه و تحلیل می کند و یافته ها را به پزشک گزارش می دهد. پزشک در مورد یافته های مهم و مراحل بعدی با شما بحث خواهد کرد.


نظرات

نظر دهید...